Dňa 11.11.2014 sme išli pozrieť na Deň otvorených dverí Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied. Hneď po príchode nás rozdelili do menších skupín. Ako prvé nám ukázali „Pulznú laserovú depozíciu“. Bol to stroj, pomocou ktorého sa robia tenké vrstvy. 
Laser mieri na kus papiera, ktorý tam bol predtým vložený a ten sa po dotyku roztaví a usadí v tom stroji. Tak urobí malú „nanometrovú vrstvu“. Potom nám ukázali mikroskopy. Jeden z týchto mikroskopov meral pomocou hmatu, druhý ľudskými očami (bežný mikroskop) a najzaujímavejší bol mikroskop, ktorý vidí „počítačovými očami“. Ukazovali nám niekoľkokrát zväčšenú muchu, ryhy na LP platni alebo niekoľkokrát zväčšený ľudský vlas.
Laser aj mikroskopy boli veľmi zaujímavé. No najzaujímavejšie bolo oddelenie „Supravodivosti“. Jednalo sa o tekutý dusík. Obyčajná hadica keď bola ponorená do tekutého dusíka tak stvrdla tak, že sa kladivom dala rozbiť ako sklo na drobné kúsky. Ukázali nám tu aj veľa iných pokusov. Dokonca sme si to aj skúšali. Keď sme tam dali na chvíľku ruky postupne sme cítili väčší a väčší chlad. Na toto nadväzovala aj ukážka „levitujúcich vláčikov“. Išlo a kombináciu tekutého dusíka a magnetického pola. Hmotu podobnú vate sme ponorili na chvíľku do tekutého dusíka a potom sme ju dali nad magnet, kde bolo silné magnetické pole a hmota sa sama vznášala. Keď sme do hmoty sotili tak sa sama posúvala po magnetickej dráhe. Čím silnejšie sme do hmoty strčili tým rýchlejšie sa pohybovala. Posledné stanovište bolo o pamäťových diskoch.
Exkurzia v SAV bola veľmi zaujímavá a bolo super vidieť ako pracujú vedci.

Sarah Králová 6.B

FaLang translation system by Faboba