Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

Téme SENIORI sa v Narnii venujeme i tento rok. Rozprávame sa o tom, čo nás starí rodičia naučili, čo sme sa my naučili od nich. Prečo ich máme radi, čo na nich obdivujeme. 


Moji starí rodičia ma predovšetkým naučili vážiť si to,čo mám. Babka námčasto rozpráva neuveriteľné príbehy z čias, kedy neboli chladničky ani televízory. Na mojich starých rodičoch obdivujem ich vytrvalosť a vitálnosť. Môj dedo chodí so psom aj päťkrát denne  a obaja za týždeň nabicyklujú aspoň 40 kilometrov. Dokážu sa tešiťzo svojho veku a ťažiť z neho čo najviac, preto sú pre mňa veľkou inšpiráciou.


Moja babka ma naučila štrikovať. Pomáhala mi učiť sa po nemecky, aj keď teraz chodím na španielčinu. Naučila ma aj vyšívať, presádzať, aj sme spolu zasadili zemiaky. Dedko ma naučil liezť po stromoch. Vždy v lete som vyliezla na čerešňu. Vždy, keď som ochorela, ponáhľal sa, že ma bude opatrovať. Keď ma niečo trápilo a prišla som za babkou alebo za dedkom, vždy mi pomohli.

 

S mojimi starými rodičmi som vyrastal od malička. Už od mojich prvých mesiacov mi pomáhali a všeličo ma učili. Nie nadarmo bolo moje prvé slovo babka. Moja babka ma naučila bicyklovať s pomocnými kolieskami, ale aj bez nich. Starý otec bol mojím vzorom v technických veciach, naučil ma používať počítač.

 

Starí rodičia ma naučili mnoho. Od základov fyziky, cez psychiatriu až po športy a viazanie uzlov. Sú to pre mňa skvelé, užitočné veci. Neodovzdávali mi však len znalosti, cenné sú pre mňa zážitky s nimi. Zážitky z hôr, zo spoločnosti. Zažil som s nimi kultúru každého druhu a okamihy, na ktoré do konca života nezabudnem.

 

Niektoré úvahy detí sme poslali do literárnej súťaže iniciovanej nadáciou SOCIA. Do užšieho výberu sa dostali dve, autoriek Ester Žitňanskej zo 7. A a Ružice Bjelajac zo 6. A. Zdá sa, že porotu viac očaril  príbeh o srbskom dedkovi od Ružice Bjelajac, ktorý jej tak zabezpečil 3. miesto a zaujímavú výhru. Tu je:


SOMÁR V STUDNI

Môj dedko je Srb. Je dobrý rozprávač. Často mi rozpráva, ako sa žilo, keď bol v mojom veku. Už ako malý pásol ovce a strážil ich pred vlkom. Mal veľa súrodencov, každý deň sa s nimi hral. Napríklad s loptami z ponožiek. Aj švihadlo a gumu na skákanie si vyrobili sami. A hoci ich bolo veľa, všetci spali v jednej izbe. Dedko dostával od rodičov každý týždeň jeden dinár. Kúpil si za ne sladkosti. Najradšej mal karamelové cukríky. Nezjedol ich hneď, vydržali mu celý týždeň. Toto je historka, ktorú mi vyrozprával. Raz, keď bol na návšteve u tety, práve sa vracal  z obchodu, keď uvidel svoju tetu kričať na somára. Vyhrážala sa mu, že ho sotí do studne, pretože jej zožral všetky kvety v záhrade. Vtedy studne neboli hlboké, vyzerali ako diera v zemi. Dedkovi bolo tety ľúto a tak, keď odišla, vzal spolu s kamarátom somára, išli k studni a sotili ho do nej. Veď si to zaslúžil! Keď ho po chvíli teta hľadala, dedko jej povedal, že je v studni, tak ako to chcela. Teta sa začala smiať a povedala mu, že síce bola na somára poriadne nahnevaná, ale nemyslela to vážne. Dedko sa smial tiež, no rýchlo bežal somára zo studne vyslobodiť. Veď v tých časoch bolo mať somára veľké bohatstvo! Toto je len jeden z mnohých zážitkov z detstva môjho dedka. Rada ich počúvam. O tom, ako zabil vlka, vám poviem nabudúce.

 

 

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov literárnej súťaže herec Stanislav Štepka so svojou vnučkou Ninou čítali z pripravovanej publikácie zostavenej zo súťažných príspevkov.
 

 

 

Ružicu prišli podporiť pani učiteľky i spolužiaci :)

Viera Hojnošová

Tento obsah bol uzamknutý. Nie je možné pridávať ďalšie komentáre.

FaLang translation system by Faboba