Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

Je názov reportážnej fotografie, s ktorou Simonka Gerhátová získala prvé miesto v súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie v kategórii 11-15 ročných. Young reporters for the environment je program, do ktorého sa zapojilo už úctyhodných 495.393 študentov zo 42 krajín sveta. Ide o to, že študenti musia identifikovať ekoproblém vo svojej komunite, hľadať riešenie, konzultovať s odborníkmi, riešenie realizovať a potom o tom napísať reportáž. Čiže- vynaložiť úsilie, vedieť vidieť problém a prevziať  zodpovednosť za jeho riešenie.

Práve preto má aj reportážna fotografia Simony  a jej popis pre nás tiež veľkú hodnotu. Prejavila v nej totiž vnímavosť, akčnosť a ochotu konať dobro. Ako?

V škole už dlhšie riešime, čo so zálohovanými PET obalmi a plechovkami. Team mladých reportérok pre životné prostredie, rovnako ako mnohé iné triedy, skúšal nájsť rôzne cesty a riešenia, ako pomôcť prírode, najskôr predchádzať vzniku odpadov a následne, ak už sú obaly kúpené, aby sa plastové naozaj recyklovali. S ich zálohovaním prišli nové výzvy. Keďže aj v našom bufete je možné kúpiť takéto fľaše, no automaty na ich vrátenie sú ďaleko, niektoré triedy ich začali zbierať , odnášať naraz a tvoria zbierky na rôzne účely.  Každý trieda si nastavuje svoje nápady, riešenia a teda to spoločné, narnijské, zatiaľ hľadáme.

Simona cestou zo školy zbadala pri zbernom kontajneri na plasty ľudí s veľkými taškami a keďže sa domnievala, že triedia plast a chcela sa s nimi o tom porozprávať. Ukázalo sa však, že plasty netriedia, ale ... Pozrite si Simoninu fotku aj s popisom. Jej akčnosť a reportážna fotka, ktorú urobila so súhlasom tých, ktorí na nej sú , zaujala porotu natoľko, že postúpila do medzinárodného kola. Nás zaujalo a potešilo to, že spojila problém plastových zálohovaných obalov, ktorí riešia v triede, so životom komunity okolo školy a neváhala pomôcť.

Tu je jej fotka aj s reportážnym popisom. Veríme, že inšpiruje viacerých a aj v iných triedach premenia „problém“ s plastovým odpadom na pomoc konkrétnym ľuďom.

Simona foto reportazna

Reportážny kontext/riešenie problému:

Od 1.1. 2022 bol na Slovensku spustený systém zálohovania plastových obalov a plechoviek na nápoje. Dajú sa kúpiť všade, vrátiť ale len vo vymedzených automatoch, ktoré sú ale často aj kilometre vzdialené. Navyše, automatov je málo a bývajú plné. Ľudia tak hádžu obaly v lepšom prípade do kontajnerov na plasty, ktorých je dostatok, alebo len tak na zem.

Pri odchode zo školy si reportérka všimla matku s dospelým synom, ktorí mali veľké tašky a zastavili sa pri kontajneri. Ukázalo sa, že sa snažia zachrániť mierne pokrčené, no nie znehodnotené obaly. Tie potom odnášajú a v automate menia za finančný obnos na kúpu potravín.

Keďže v škole zhromažďujú práve zálohované obaly z bufetu, ktoré žiaci nepovažujú za efektívne nosiť do vzdialeného automatu, vrátila sa reportérka do školy a priniesla im nepoškodené obaly vo  vreci. Poďakovali sa a dohodli, že v konkrétnom čase budú reportéri prinášať nazbierané obaly ku kontajneru, kde sa stretnú a odovzdajú im ich.

Obaly, ktoré sú žiakom v škole "na ťarchu" sú tak pomocou pre tých, ktorí si za ne zabezpečia základné potraviny. Reportéri sa rozhodli vymyslieť systém, ktorý by takto pomohol viacerým a viacerých miestach.

 

Meno autora/autorov

Simona Gerhátová

 

FaLang translation system by Faboba