Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

 

3.októbra sme boli s deviatakmi  v galérii Photoport na workshope o fotografii. Vyskúšali sme jednu z najstarších fototechník CAMERA OBSCURA – dierková komora, jednoduché optické zariadenie. V jeho jednej stene je malý otvor, ktorý  na protiľahlej stene vytvára obraz vonkajšieho priestoru na základe priamočiareho šírenia svetla.

 

Najstarší zachovaný popis tohto zariadenia sa datuje do 5. Storočia p.n.l. od čínskeho cisára Muo Li.
V 4.storočí sa ním zaoberal Arisoteles. Prvý podrobný opis  dierkovej komory nájdeme  v rukopise Codex  atlanticus talianského umelca Leonarda da Vinci, ktorý ju využíval na štúdium perspektívy.

 

A čo si o tom myslia deviataci?

 

Nenapadá ma žiadne iné slovíčko iba Jednoducho SUPER! Odišli sme už po 3.hodine už to bolo akési víťazstvo ale bola to maličkosť oproti tomu čo sa dialo v galérií photoport. Stali sa z nás ozajstnÍ dávni fotografi. Skúšali sme hrádky fyziky,  takpovediac na vlastnej koži. človek by neveril čo všetko sa dá pomocou krabice, fotopapieru a pár šikovných aranžérov. J
 No jednoducho nezabudnuteľný „foto“ zážitok. Rada na záver: Nehnevajte sa na rozmazané fotky, verte mi,  kedysi to bolo horšie...

Binka Hamarova

 

Je to druh kamery, ktorá dlho sníma svetlo a okolie. Táto kamera vznikla pribl. 500 rokov pred naším letopočtom v Číne. Kamera funguje takým spôsobom, že cez malilinkú dierku sa na minútu prepustí svetlo na fotopapier a potom sa príchod svetla rýchlo uzavrie. Na tuto provizórnu kameru potrebujete krabicu s malou dierkou (napr. obal od pringelsiek) a čiernym vnútrom. Ešte by sa vám hodila aj čierna lepiaca páska a nejaký ten alobal. Po minútovom procese sa dierka uzavrie a následne sa „fotky“ musia  vyvolať. Na to, aby sme tieto fotky vyvolali musíme ich namočiť do špeciálnej chemikálie – vývojky,  potom do vody a napokon do ustaľovača. Vzniknú nám čiernobiele fotografie. 

Oliver Borároš

 

Je niečo ako druh kamery, lenže vyrobený z krabice, najlepšie valcovitého tvaru ako od Pringles chipsov, alobalu, vrchnáku od toho obalu, kusu lepiacej pásky a fotopapiera. Táto malá vec dokáže za minútu odfotiť obrázok a potom sa obrázok vyvolá cez fotopapier vo vývojke, namočí sa do vody a ustáli v ustaľovači. Obrázok musí byt odfotený na svetle, inak  z toho bude čierny fľak.

Jonáš Orlovský

 

Okrem toho , že sme sa naučili robiť fotky, prezreli sme si aktuálnu výstavu fotografií.

 

Viac o aktivitách galérie Photoport nájdete TU.

 

Katarína Podlucká

 

Tento obsah bol uzamknutý. Nie je možné pridávať ďalšie komentáre.

FaLang translation system by Faboba