Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

Ako sa môže z archívu školy stať mikrovesmír? Ako zaujímavým spôsobom vysvetliť vlastnosti svetla, tieňa, spektra či fázy Mesiaca?
 
V pyramíde učenia zaberá metóda „učenia iných“ úplný vrchol alebo, lepšie povedané, základ tej pyramídy. Keď žiaci sami učia či čokoľvek vysvetľujú svojim kamarátom z triedy (napr. cez prácu v skupinách),zapamätajú si až 90% učiva. To zakúsi aj každý učiteľ, keď svojim žiakom pripravuje hodinu. Znova prechádza procesom učenia novým spôsobom, hlbšie a komplexnejšie vníma tému, o ktorej chce hovoriť, často sa mu otvoria nové horizonty, ktoré nevidel, kým bol v pozícii študenta.
 
Študenti fyziky majú často možnosť počuť anekdotu o talianskom „nobelistovi“ Enrikovi Fermim, ktorý je jedným z „otcov“ atómovej bomby. Po prijatí Nobelovej ceny za fyziku v roku 1938 s rodinou emigroval do Ameriky (jeho manželka bola židovského pôvodu). V prvých rokoch po presťahovaní pracoval ako profesor fyziky na Columbia University. Vtedy vyhlásil, že keď sa snažil učiť svojich študentov, zistil, že sám nerozumie Newtonovým zákonom, aj keď ich celý ten čas používal.

 

9for4_5_032

 

Vo 8. a 9. triede, keď už máme základné znalosti, často používame metódu „učenia iných“. Žiaci majú blokovú výučbu, t.j. dve spojené hodiny, čo je dostačujúce na prípravu nejakej formy prednášky pre svojich kamarátov. Najčastejšie to robia formou powerpointovej prezentácie alebo krátkeho filmu. Niektorí sa rozhodnú aj pre „klasickú“ prednášku s experimentmi.

 

V tomto školskom roku v spolupráci s učiteľkami 4. triedy, Janou Šarišskou a Andreou Tóthovou, a s učiteľkou geografie Valériou Doležalovou sme sa rozhodli, že urobíme niečo podobné. Žiaci 9. ročníka pripravili program z fyziky a astronómie pre svojich mladších spolužiakov. V temnej a tajomnej miestnosti nášho archívu hľadali spôsoby, ako svojim mladším kolegom vysvetliť vlastnosti svetla, tieňa, spektra, fázy Mesiaca a jeho zatmenie.

 

Archív školy bol v týchto dňoch naším mikrovesmírom.  

 

Nada Bjelajac

 

9for4_5_0079for4_5_014binka

Tento obsah bol uzamknutý. Nie je možné pridávať ďalšie komentáre.

FaLang translation system by Faboba