Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

IMG_4028mTento týždeň sme sa spolu s deťmi v rámci openingov rozprávali o zraniteľnosti. Naším hosťom bol Matěj Hájek, kazateľ cirkvi bratskej. Prostredníctvom filmových ukážok a príbehu o Snehovej kráľovnej sme si pripomenuli, že nie vždy víťazia tí silní – práve naopak. V mnohých príbehoch často napokon vyhrá ten, kto zdanlivo v boji proti zlu nemá šancu, kto na prvý pohľad vyzerá byť slabý a neschopný. Veď čo zmôže malá Gerda proti mocnej kráľovnej? Sú to však jej slzy, ktoré napokon roztopia Kajovo zľadovatené srdce. A čo zmôže malé dieťa narodené v maštali proti všetkým kráľom sveta? Je to však jeho narodenie a smrť, vďaka ktorým sa roztápajú zľadovatené srdcia všetkých ľudí, ktorí kedy žili na svete.

Lenže ako sa to dá? Čo robiť, keď mi niekto hodí snehovú guľu do tváre a ja nemyslím na nič iné než na to, aby som mu to vrátil aj s úrokmi? Čo robiť, keď mi niekto tak lezie na nervy, že sa nedokážem zdržať ponižujúcich poznámok vždy, keď ho stretnem? Čo robiť, keď  si navzájom vždy znova a znova ubližujeme, zhadzujeme veci zo stola, schovávame tašky, potkýname, posmievame sa? Ako sa môžeme stať dobrými?

Na Vianoce sa Boh rozhodol, že sa stane zraniteľným dieťaťom a ukáže nám cestu, ktorou môžeme kráčať, aby sme sa mu stali viac podobní, aby sme si prestali pestovať svoje ľadové srdce a otvorili sa druhým –  aj s vedomím, že to môže bolieť. Spisovateľ C. S.  o tom výstižne píše v jednej zo svojich kníh:

„Úplne milovať znamená byť zraniteľným. Začnite čokoľvek milovať a vaše srdce bude určite trpieť a azda bude aj zlomené. Ak nechcete, aby sa vás niečo dotklo, nedávajte svoje srdce nikomu, ani len zvieraťu. Opatrne ho omotajte svojimi záujmami a drobným prepychom; vyhnite sa všetkým komplikáciám; bezpečne si ho uzamknite do skrine alebo truhly vášho sebectva. No v tej skrini – bezpečnej, tmavej, bez pohybu a vzduchu – sa zmení. Nezlomí sa, stane sa nerozbitným, neprístupným, nenapraviteľným... Úplne milovať znamená byť zraniteľným.“

 

Využime tieto Vianoce na to, aby sme sa jeden druhému znova otvorili, aby sme sa učili milovať a odpúšťať – aj vtedy, keď máme pocit, že my za to nemôžeme, že na vine je ten druhý.

Lebo iba v zraniteľnom srdci skutočne prúdi život. Ďalšie fotografie nájdete tu.

 

IMG_5144

 

Kristína Uhlíková

Tento obsah bol uzamknutý. Nie je možné pridávať ďalšie komentáre.

FaLang translation system by Faboba